İlhami Yazıcı: Altın ve dövizdeki yeni kambiyo vergileri, sektöre %100 fayda getirdi

İlhami Yazıcı: Altın ve dövizdeki yeni kambiyo vergileri, sektöre %100 fayda getirdi


İlhami Yazıcı: Altın ve dövizdeki yeni kambiyo vergileri, sektöre %100 fayda getirdi


Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bankalar nezdindeki bireysel kaydi altın ve döviz işlemlerindeki kambiyo vergilerini artırmasını değerlendiren İKO Başkan Yardımcısı İlhami Yazıcı, bu düzenlemenin kuyumculuk sektörüne çok olumlu yansımaları olduğunu açıkladı. Aynı zamanda, bünyesinde döviz büroları ve perakende mağazaları da yer alan Yazıcı Group’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Yazıcı, sektör olarak Ankara’dan stokların eritilmesi için 24 ay  taksit imkanı ve Altın Esaslı Muhasebe konularında da müjdeli haberler beklediklerini söyledi 

Portföyünde döviz büroları, kuyumcu perakende mağazaları ve inşaat şirketlerini bulunduran Yazıcı Group Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yazıcı, başarılı ticaret hayatının yanı sıra Türk kuyumculuğunun önde gelen temsil kurumları; İstanbul Kuyumcular Odası, İTO Kuyumculuk Komitesi ve Kapalıçarşı Kat Malikleri Yönetim Kurulu’nda da görev alarak sorumluluk üstleniyor.  Üstlendiği görevler nedeniyle sektörün sorunlarını ve çözüm yollarını çok yakından bilen Yazıcı,  banka hesaplarında yer alan döviz ve altına getirilen yeni kambiyo vergisinin kuyumcu piyasalarına yansımaları hakkında dikkat çekici açıklamalar yaptı.

“Bankalardaki bireysel altın ve döviz hesaplarına getirilen yeni vergiler, kuyumculuk sektörüne yüzde 100 fayda getirmiştir. Kuyumculardan yapılan fiziki altın satışında herhangi bir vergi yok. Bankalardan herhangi bir kuyumcu müşterisine hesap çıkarıldığında yüzde 1 vergi ödenmiyor. Bu düzenleme, esnafımızı son derece memnun etmiş, piyasayı hareketlendirmiştir. Hükümet yetkililerine Maliye ve Hazine Bakanlığı’mıza çok teşekkür ediyoruz. Piyasamız özlediği reel hareketliliği yeniden kazanmıştır. Yeni düzenlemeyle esnafımız, devletimiz ve vatandaş kazanıyor, paralarımız da; artık yurt dışına gitmiyor. Kaydi hesaplara getirilen vergi artışı son derece isabetli bir karar olmuştur. İKO Yönetimi ve İTO Kuyumculuk Komitesi olarak işbirliği içinde bu konuda rica da bulunmuştuk, sağ olsunlar hayata geçirdiler.”

Çarşı, turist müşterilerini bekliyor
70 günlük pandemi molasının ardından 1 Haziran’da yeniden kapılarını açan Kapalıçarşı, özellikle yurt dışından gelecek müşterilerini bekliyor. İlhami Yazıcı, esnaf olarak Kapalıçarşı’daki eski hareketliliğin yeniden yaşanması için yurt dışı uçuşların başlayarak turist müşterilerinin gelmesini beklediklerini dile getirdi.

Müjdeli haberler bekliyoruz
Virüsün olumsuz etkilerini maske, sosyal mesafe ve hijyenle ortadan kaldıracaklarını, Kuyumcular Odası ve Kapalıçarşı Yönetimi olarak bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Yazıcı, vatandaş- millet-devlet el ele vererek bugünleri atlatacaklarına olan inancını vurguladı. Yazıcı Group Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yazıcı, İKO ve İTO Kuyumculuk Komitesi olarak meslektaşlarına vaat ettikleri tüm projeleri hayata geçirdiklerini; ancak biriken stokların eritilmesi için 24 ay taksit imkanı sunulması ve Altın Esaslı Muhasebe konusunda Ankara’da müjdeli haberler beklediklerini belirtti. Yazıcı, uçuşlara pandemi nedeniyle getirilen ve çantacı esnafını olumsuz etkileyen kabin içi bagaj kısıtlamasının ise 31 Haziran’dan sonra kaldırılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.