Kaya Gold 2016’da ihracata ağırlık verecek

Kaya Gold 2016’da ihracata ağırlık verecek


Kaya Gold 2016’da ihracata ağırlık verecek

 

Kuyumculuk sektörünün lider markalarından Kaya Gold, yurtiçi ve yurtdışında büyümesini hız kesmeden sürdürüyor. 2015 yılında yaptığı yatırımlar ve gerçekleştirdiği doğru stratejik hamlelerle pazarlama ağını genişleten Kaya Gold, 2016 yılı projeleri için şimdiden ajandasını planlamış durumda. Kaya Gold Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuz havadan bir an önce sektörün sıyrılması gerektiğini, yeni projeler ve hamlelerle açılım göstermesi gerektiğini söyledi.

 

Dünya çapında yaşanan olumsuz gelişmeler 2015 yılına damgasını vurdu. Tüm sektörlerde olduğu gibi kuyumculuk sektörüne de bu olumsuz hava yansıdı. 2015 yılı sektör ve firmanız adına nasıl geçti?

2015, perakende sektöründe ve kuyumculuk sektöründe yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı sıkıntılı bir yıl oldu. Ancak biz bu dönemde yılmadan mücadelemize devam ettik ve yeni bölgeler, yeni projeler üzerine çalıştık. Sektör olarak açılım göstermemiz, belirli bölgelere bağlı kalmamamız lazım. Çevremizde birçok verim alabileceğimiz pazar var. Türk kuyumculuk sektörünün kuyumculuk bazında yapamayacağı hiçbir ürün yok. Kuyumcu meslektaşlarımıza yeter ki öncülük yapılsın, devamı mutlaka gelir.

Firmamız adına verimli bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Kuyumcukent’te yer alan fabrikamızda imalatımız devam ediyor. 2015 yılı içerisinde, Wedding World Kuyumcukent AVM’de hem toptan hem de perakende hizmet veren mağazamızın açılışını gerçekleştirdik. Mağazamızın dizaynıyla özel olarak ilgilendim. Konforlu, şık ve kaliteli bir ortamda hizmet verebilmek adına mağaza konseptimizi hazırladık. Toptan ve perakende altın ve pırlanta tüm ürünlerimiz mevcut. Kuyumcukent’i tercih etmemizin nedeni; bu komplekste yaşanan değişiklik ve yenilikler. Kuyumcukent’in alanında dünyanın göz bebeği konumuna ulaşacağına inanıyoruz. Ciddi anlamda toptan müşterisi geliyor. Perakende de ise tanıtımlar devam ettiği sürece işler daha da yoğunlaşacaktır.

 

2016 yılı için nasıl bir yol haritası belirlediniz?

Yıl bazında gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz projelerimiz için ajandamızı oluşturduk. Fuarlara katılım göstererek iş ortaklarımızla bir araya gelmeyi, yeni ürünlerimizi sergileyip piyasa analizi yapmayı amaçlıyoruz. Yıl boyunca ihracata ağırlık göstereceğiz.

 

Darphane artık her gün altın siparişi almaya başladı. Bu durum perakende kuyumcuya nasıl yansıdı?

Bu durum perakende kuyumcuya olumlu yansıdı. Darphane çağdaş düşünmek zorunda. Belirli dönemlerde altın basımının yapılması sektöre olumsuz yansıyordu çünkü adaletli bir dağılım gerçekleşmiyordu. Doğru bir karar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kredi kartlarına getirilen 4 taksit uygulamasına karşın bazı kuyumcular bu miktarın yeterli olmadığını, 9 taksit uygulamasının geri getirilmesini istiyor. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kuyumculuk sektörü değerli bir sektör, satılan ürünler de oldukça değerli. Sektörün sıkıntıları Kuyumcular Odası, İhracatçılar Birliği ve Kuyumcukent Yönetimi olarak gerekli mercilere aktarılıyor ve çözüm aranıyor. Ama merdivenin ilk basamağına basılmadan son basamağına ulaşılamaz. Öncelikle ilk adımlar atılmalı ki arkası gelsin. Sektörün tüm sorunları için uzun zamandır görüşmeler sürüyor, umarız sektör yakın zamanda rahat bir nefes alır.Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.