Mardin’de pırlantalı ürünlere talep artıyor!

Mardin’de pırlantalı ürünlere talep artıyor!


Mardin’de pırlantalı ürünlere talep artıyor!

Mardin deyince ilk akla telkari sanatıyla bezenen el işi takılar gelse de son zamanlarda tektaş ve beştaş modellere olan ilgi arttı. Pataç Kuyumculuk, 14 ve 22 ayar gruplarında ürettiği zengin modelleri, toptan ve perakende olarak tüketicilere sunuyor. Firmanın ürün yelpazesinde, pırlantaların yanı sıra incilerle bezenmiş, telkari sanatıyla gergef gibi işlenmiş takılar ve yarı değerli taşlarla süslenmiş ürünler bulunuyor.

Mezopotamya’nın otantik zenginliğini başarıyla temsil eden Mardin, telkari sanatındaki eşsiz takı örnekleriyle adından söz ettiriyor. Günümüzde birçok el sanatı gibi telkari de teknolojik gelişmelerden olumsuz etkilense bile halen bu sanatı başarıyla yürüten firmalar da yok değil. Pataç Kuyumculuk, ürün portföyünde telkari işçiliğiyle dokunmuş takılara yer veriyor. Firma sahibi Yusuf Paşaoğlu, 8 yaşından beri kuyumculuk işiyle uğraşıyor. Mesleğin imalat kısmında kuyumculuğa adım atan Paşaoğlu, bugün Mardin’de 14 ve 22 ayar gruplarında ürettiği zengin modelleri, hem toptan olarak kuyumculara pazarlıyor, hem de perakende olarak tüketicilere sunuyor. Pataç Kuyumculuk firmasının ürün yelpazesinde ağırlıklı olarak incilerle bezenmiş, eşsiz el işi telkari sanatıyla gergef gibi işlenmiş takılar ve yarı değerli taşlarla süslediği ürünler yer alıyor. Uzun yıllar telkari modellerinde inciyi başarıyla kullanan firma, 1997 yılından itibaren inciyi altınla birlikte işlemeye başlıyor. Müşterilerine sundukları ürünlerde özgün olmaya çok önem verdiklerini belirten Pataç Kuyumculuk firma sahibi Yusuf Paşaoğlu, incili altın modellerinin yanı sıra piyasada çok ilgi gören bademli setler de yaptıklarını söyledi. “Portföyümüzde yarı değerlitaşlarla inci ve telkarinin bir arada kullanıldığı modeller de var. Ayrıca, gelinler için özel sipariş incili setler de yapıyoruz. Mardin içine Midyat’a, Kızıltepe’ye İstanbul’da Mardinli olan birkaç kuyumcu dostumuza  istek üzerine kendi müşterilerine sunmak üzere gönderiyoruz.” dedi.

Hediyelik takılar
Mardin deyince ilk akla telkarinin geldiğini söyleyen Paşaoğlu, illerine gezmek için gelenlere hitap etmek üzere el işi telkarili takılar, liralı bilezikler ve isimli altınlı bilezikler hazırlıyor. Firma, hafif ürünler, kolye uçları, bileklik modellerini ise Arpaş, Cemcem ve İlkar Kuyumculuk’tan alıyor. Pataç Kuyumcukluk, mağazalarında tüketicilerin talebi üzerine pırlantalı ürünlere de yer veriyor. Pırlantalı takı kategorisinde tektaş ve beştaş modelleri özellikle Mardin’de çok fazla ilgi görüyor. Yusuf Paşaoğlu’na göre, piyasada işleri bozan en önemli unsur fiyatlardaki dalgalanma.

“Altın fiyatlarındaki yükseliş, tüketicilerin kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Düşer mi, yükselir mi, şimdi mi sonra mı alalım soruları soruluyor. İniş ve çıkışlar, sektörde büyük sıkıntılar oluşturuyor. Düğün sezonunda da bu incili takılar, çok fazla gidiyor. İncili takıların tercih edilme sebeplerinden en önemlisi de satılmayarak anneden kıza hediye olarak kalıp ömür boyu taşınmasıdır.”Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.