Mücevher Merkezi’ne sektörden yoğun ilgi!

Mücevher Merkezi’ne sektörden yoğun ilgi!


Mücevher Merkezi’ne sektörden yoğun ilgi!

 

 

Eğitim Şubat ayında başlıyor, laboratuvar ise Nisan’da açılıyor

Mücevher Merkezi’ne sektörden yoğun ilgi!

 

İstanbul Kuyumcular Odası’nın geliştirdiği ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Mücevher ve Değerli Taş Merkezi’nin tanıtım toplantısına sektör büyük ilgi gösterdi. Proje kapsamında pırlanta ve renkli taş eğitimi 2016 Şubat ayında, laboratuvar ise Nisan ayında hizmet vermeye başlayacak.

 

Türkiye’nin dünya liginde liderliğe oynadığı Türk mücevher sektörü, ilk yerli mücevher ve değerli taşlar merkezine kavuşuyor. İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle yürüttüğü Kuyumculukta Küresel Liderlik İçin Bilgi ve Teknoloji Odaklı Mücevher ve Değerli Taş Merkezi projesi, 2016 yılının ilk aylarında faaliyete geçiyor. Sektör için büyük önem taşıyan projede, Marmara Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu ve Gemoloji Derneği de iştirakçi olarak yer alıyor. Mücevher ve Değerli Taş Merkezi’nin ilk tanıtım toplantısı, Sura Design Hotel Konferans Salonu’nda yapıldı. Sektör ve eğitimcilerin büyük ilgi gösterdiği toplantıya İstanbul Vali Yardımcıları Fethi Yorulmaz, Osman Ateş, İKO Başkanı Norayr İşler, Marmara Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu Takı Tasarımı Bölüm Başkanı Leyla Ulusman, Gemoloji Derneği Başkanı Mehmet Ali Akkan, İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, kuyumculuk sektörünün temsil kurumlarının yöneticileri, mücevher sektörünün önde gelen isimleri ve basın mensupları katıldı. Mücevher Merkezi’nde pırlanta ve renkli taşlar eğitimi, 2016 Şubat ayında start verecek. Nisan ayında ise laboratuvar sektöre ve tüketicilere hizmet vermeye başlayacak. Sura Hotel’in sponsor olduğu tanıtım toplantısına katılan Vali Yardımcısı Fethi Yorulmaz, mikroskopla taş inceledi.

 

Türkiye için çok önemli bir girişim!

Projenin ülkemiz için önemli bir girişim olduğunu belirten İstanbul Vali Yardımcıları Fethi Yorulmaz, “Biz çok önemli kültürlerin mirasçılarıyız. Lidya hazinelerinde bulunan parçaları atalarımız üretti. Orta Asya’daki Altın Elbiseli Adam’ı üreten kültürün de temsilcileriyiz. Bu nedenle, Mücevher ve Değerli Taşlar Merkezi projesi, üretilen malın taklit edilmekten korunması, haksız rekabetin önüne geçilmesi ve emeğin karşılığının verilmesi adına hukuki anlaşmazlıklarda bilirkişilik yapılması adına kalibrasyon ölçüm ve tescil aşamalarında mutlaka sektöre ve ülkemize çok yararlı olacak” dedi.

 

 

 

Yurtdışında ofis açacağız!

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler ise mücevher sektörünün bugüne kadar değerli taşlar laboratuvarının olmamasını, büyük bir eksiklik olarak gördüklerini belirterek, bu projenin sektöre büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. İşler, “Öncelikle, bu önemli destek için İstanbul Kalkınma Ajansı’na ve değerli yöneticilerine çok teşekkür ederiz. Mücevher sektörünün dünya piyasasında adından söz ettirmesi için Mücevher ve Değerli Taşlar Laboratuvarı’nın kurulması kritik öneme sahipti. Biz, sadece burada laboratuvarı kurmakla kalmayacağız, dünyanın çeşitli noktalarında Türk markası olarak ofis açarak yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi. İşler, “Bugüne kadar yurtdışından IDL’i getirmiştik. Geçtiğimiz dönemde de HRD’ye ev sahipliği yaptık. Biz, öyle bir şey yapalım ki hem dünya markası olalım, hem de kendi işimizi kendimiz görelim istedik. Çünkü laboratuvarı olmayan bir ülke mücevherci olamaz” diye konuştu.

 

Kuyumculuk sektöründe tarihi gün
"Bugün kuyumculuk sektöründe tarihi bir gün" diyerek konuşmasına başlayan İKO Eğitim Komisyonu Başkanı Murat Turaç,1 yıl sürecek projede, 80 sektör mensubu ve 100 öğrenciye ücretsiz pırlanta ve renkli taş eğitimi verilecek. Laboratuvarda sektör mensupları ve tüketicilerden gelecek taşlar ve mücevherler için değerli taş sertifikası da hazırlanacak. Merkez, tasarım tescili ve markalaşma konusunda bilgi ve danışmanlık birimi gibi çalışacak. Merkezde, ayrıca kuyumculuk öğrencilerinin pratik eğitimlerini tamamlayacağı bir de laboratuvar kurulacak" şeklinde konuştu.

 Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.