Sina Pırlanta, etkili reklamla bayi sayısını 41’e çıkardı!

Sina Pırlanta, etkili reklamla bayi sayısını 41’e çıkardı!


Sina Pırlanta, etkili reklamla bayi sayısını 41’e çıkardı!

İşçilik kalitesi yüksek montürleri, zengin pırlanta taş stoğu ve benzersiz mücevher koleksiyonlarıyla takdir toplayan Sina Pırlanta, tv reklamları ve dizi sponsorluğu sonunda 40 yeni bayi kazandı. Reklam çalışmalarının devam edeceğini belirten Sina Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Barış Lek, en çok satan, tercih edilen ve en kaliteli pırlanta markası olmayı hedeflediklerini açıkladı.

2000 yılında temelleri atılan Sina Pırlanta, mücevher ve değerli taş alanında başarılı çalışmalarıyla piyasada aranan markalar arasında yerini aldı. Pırlanta taşlarla süslenen Sina Pırlanta modelleri, özenle usta eller tarafından üretiliyor ve hem ülkemizde hem de yurt dışında takı severlere sunuluyor. Montürde işçiliğini konuşturan, pırlanta taş alanında geniş stoklarıyla dikkat çeken ve bitmiş ürünleriyle, benzersiz kalitesiyle sadık müşteriler ve dostlar kazanan Sina Pırlanta, son dönemde tv reklamları ve dizi reklamlarıyla öne çıkmayı başardı. Etkili reklam kampanyası sonunda Sina Pırlanta ailesine 40 yeni bayi katıldı.

 

Sina Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Barış Lek, pazarlamadaki yeni strateji değişikliklerini ve hedeflerini anlattı.

 

2000 yılında temelleri montür alanında atılan Sina Pırlanta, bugün yurt içi ve yurt dışında aranan bir marka olmayı başardı. Firmanızı bugünlere taşıyan en önemli unsur nedir?
Biz, bugüne kadar yüksek kalite ve müşteri memnuniyetini hep ön planda tutarak işlerimizi yaptık. Marka olarak her zaman en iyisi ve yenisini yapmaya odaklandık. Sina Pırlanta, özellikle yenilikçi adımlarıyla piyasada hep adından söz ettirmeyi başardı. Tektaş ve beştaşın üretiminde getirdiğimiz sistem, bizim ön planda olmamızı sağladı. Hala da birçok atölye, bu sistemi kullanıyor ve bu sayede daha hafif kaliteli ve daha güzel ürünler üretiyor. 


Sina markasını özellikle montür kategorisinde öne çıkaran ve farklı kılan artılar neler?

Montürde tektaş ve beştaşta üretim özelliğimizin yanı sıra yurt dışındaki fuarlarda rüştümüzü ispat ettik. Fuarlara götürdüğümüz farklı fantezi çeşitleriyle farklılığımızı tüm müşterilerimize ispatladık. Sadece belli kategorileri başka firmalara bakmadan bizden alan müşterilerimiz var. Bu da yenilikçi adımlarımızın bir meyvesi…

Marka olarak iç ve dış pazarda ulaştığınız büyüklük nedir?
Marka olarak iç piyasada ciddi bir müşteri portföyümüz vardı. 7 yıl önce Sina Diamond markasını kurarak taş toptancılığına da başladık. Bu müşterilere taş da satarak, piyasada iyi bir yer edindik. Müşteriler, genelde bizden montür ve pırlantayı ayrı ayrı alıyorlardı. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda mücevher üretmeye de başladık. Aynı zamanda bunların ihracatını da gerçekleştiriyoruz. Ortadoğu, özellikle Dubai ve Kuzey Afrika’daki Arap ülkelerine bitmiş mücevher ihracatı yapıyoruz. 

Bir süredir Sina Pırlanta markasını televizyon dizilerinde, reklamlarda ve sosyal medyada görüyoruz. Pazarlamadaki bu strateji değişikliğini nasıl okumalıyız?
Strateji değişikliği tamamen yurt içindeki müşterilerimizin talepleri doğrultusunda gelişti. Müşterilerimiz, montür ve pırlanta taşlarını bizden alıyorlardı. Geriye sadece üretmek kalıyordu onu da bize yaptırıyorlardı. İki yıldır müşterilerimiz bize ‘Artık reklam vermelisiniz.’ yönünde talep ve telkinlerde bulunuyorlardı. Müşterilerimizi hiçbir zaman kırmadık. Her zaman onların söylediklerine önem verdik. Reklam kampanyası da tamamen onların isteğiyle başlayan bir süreçti. Bu şekilde tv reklamları ve sponsorluklara başladık. Bu reklamlarla nihai tüketiciye ‘Sina’ markasını daha iyi tanıtmayı hedefliyoruz. 

Dizi sponsorluğu ve tv reklamları, sahada iş yaptığınız kuyumculara ve bayilerinize nasıl yansıyor?
Bu sponsorluklardan sonra 40 yeni bayimiz oldu. Bugün, firma olarak Türkiye genelinde 41 bayiye ulaştık. Yurt dışında da Almanya, İsviçre, Belçika, Azerbaycan ve Dubai’de marka olarak varız. Yurt içindeki bayilerimiz ise Ankara, İzmir, Nevşehir, Bilecik, Van, Diyarbakır ve Elazığ illerinin arasında olduğu il ve ilçelerde yer alıyor. Bölgelerinde işini iyi yapan meslektaşlarımızla yola çıkıyoruz. Genelde köklü olan mücevher firmaları bizi tercih ediyor. Bayi sayımızı ümit ediyorum; 2019 yılı içerisinde 100’ün üzerine çıkartacağız. 

Türkiye genelinde verdiğiniz reklamlar, bayileşme çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?
Çok olumlu etkiliyor. Marka olarak reklam kampanyasının startını bu yılın şubat ayında vermiştik. Geçen kısa süre içerisinde bu bayi sayısına ulaştık. 

10 yıl sonra markanızı nasıl bir noktada konumlandırıyorsunuz?
En çok satan, tercih edilen, en kaliteli pırlanta markası olmak istiyoruz. Reklam çalışmalarımız artarak devam edecek.

Markalaşma konusunda kendinize nasıl bir hedef koydunuz mu?
Mücevher ihracatında Türkiye’nin sayılı markalarından biri olmayı hedefliyoruz. 

Günümüzde lüks segmentte mücevherin rakipleri oldukça fazla… Sektör olarak tüketicilerin gözdesi olmamız için neler yapmalıyız?
Bu işin sırrı; kesinlikle yenilik ve inovasyondur. Sektör olarak çok fazla kaliteli ve beğenilecek şeyler yapmalıyız. 

Çarşı’daki merkez ofisinizi Şeref Han’a taşımak istiyorsunuz. Söz konusu adres değişikliğinin gerekçesi konusunda bilgi verebilir misiniz?
Mevcut bulunduğumuz yer 3 katlıydı. Dağınıktı dükkan dükkan birbirine eklemlenmişti. Yeni yerimiz 7 katlı olacak. 3 kattan 7 kata çıkacağız. Vizyon Park’taki üretimimiz orada kalacak. 

Bu yılın ilk 5 ayını geride bıraktık. Sina Pırlanta için 2018 yılı nasıl geçiyor?
2018 yılı bizim için çok iyi geçiyor. Özellikle markalaşma konusunda attığımız adımların meyvesini alıyoruz. 

Düğün sezonu için marka olarak nasıl bir hazırlık yaptınız?
Her düğün sezonu için özel hazırlık yapıyoruz. Bu sezon için de özel çalışmalar gösterişli, hafif ve pırlantaları ön plana çıkaran setler çıkardık. Yıldızlı setler diyoruz bunlara… Yıldızlı setlerin trend olacağına ve çok tutulacağına inanıyoruz.  Farklı tektaş ve beştaş modelleri yaptık. Özellikle ajur tekniğini kullanarak yeni modeller geliştirdik.

Mücevher kategorisinde düğün sahipleri, hangi tür takıları tercih ediyor?
Evlenecek olan düğün sahipleri, daha çok tektaş ve beştaşı tercih ediyor. Aynı zamanda, kolye, küpe ve büyük set, suyolu modelleri gibi en çok tercih edilen takılar olarak göze çarpıyor. Doğu ve Güneydoğu’da da pırlantalı ürünler tercih ediliyor. 2019-2020 yılları arasında 22 ayarın yerini yüzde 50 pırlantalı ürünler alıyor. Pırlantalı setler de talep görmeye başladı.

 Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.