M. Necati AYDOĞDU

İç piyasa hareketli;ancak ihracat sıkıntılı!

 


Pandemi sürecinin ardından iç piyasa için ‘11 Mayıs’, ‘1 Haziran’ ve ‘1 Temmuz’ tarihleri kritik öneme sahip. Bu üç tarih, normalleşme sürecinde aşama aşama atılan adımları anlatıyor. 1 Temmuz tarihinde düğün salonlarının da hizmet vermeye başlamasıyla birlikte düğün sezonu tam anlamıyla açılmış oldu. Dergi olarak her ay 20’ye yakın şehire giderek kuyumcularımızı yerinde ziyaret ediyor, faaliyet ve çalışmaları öğreniyoruz. Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından yeniden Anadolu’nun birçok yerini gezme fırsatı buldum. Bu ziyaretlerimizde perakende mağazalarının büyük bir kısmının hareketli olduğunu ve iş yaptığını gördüm. İç piyasanın önündeki en büyük engel; altın fiyatlarındaki yükseliş trendi ve tabii ki virüsün etkileri ve endişelerinin halen tazeliğini koruması. Bu nedenle, maske-mesafe ve temizlik önlemlerini hiç aksatmadan ve hayatımızın değişmez rutinleri arasına koymamız önemlidir.

İç piyasada eski yıllardaki gibi olmasa da yavaş da olsa bir hareket var. Ancak, asıl sıkıntı ve sorun ihracat ağırlıklı iş yapan firmalarımızda… Yurt dışı uçuşların tam olarak açılmaması nedeniyle ihracat ayağında sıkınt var. İhracatçı firmalarımızın yüzde 80’i kapalı. Umarız, yakın zaman içerisinde ihracat kapıları da sonuna kadar açılır.

Altının yıldızı parladı
Güvenli liman özelliğini birçok kriz ve durgunluk süreçlerinde ispatlayan altın, pandemi döneminde yanıltmadı. Yatırımcıların gözdesi oldu. 
Ons fiyatlarının yıllar sonra yeni rekorlar kırdığı bu dönemde bile Türkiye’de bayanlar, altına ve takıya yatırım yapmaya devam ediyor.  Yılların verdiği tecrübeyle biliyorlar ki altın, hiçbir zaman kaybettirmez. Böylece, yatırımın vazgeçilmez unsuru olan altının ne kadar değerli bir ürün olduğu bu süreçte daha iyi anlaşılmış oldu.

Sektörümüz, 40 bin işletmeden oluşan büyük bir aile. Ne yazık ki bu ailenin içerisinden çürük elmalar da çıkıyor. Bunlar da ne yazık ki kendilerine güvenerek altınlarını ve paralarını emanet eden müşterilerinin ve esnafın paralarını alarak sırra kadem basıyorlar. Bu haberler, güven üzerine tesis edilen ve yükselen kuyumculuğun imaj ve itibarını zedeliyor. Bu noktada sektörümüzün güzide temsil kuruluşlarına benzer olayların bir daha yaşanmaması adına önemli görevler düştüğüne inanıyoruz. Meslek içerisinde yasallarla güçlendirilmiş bir oto-kontrol sisteminin kurulmasının zamanı geldi ve geçti. Sektörümüzle ilgili kamuoyunda olumsuz imajın önlenmesi adına yetkililerin, medya organlarında konuyla ilgili halkı doğru bilgilendirmesi de önemlidir.

Kuyumtime Dergisi olarak söz verdiğimiz gibi pandemi koşullarına rağmen ülkemizin merkezi lokasyonlarının yanı sıra en ücra noktasındaki kuyumculara da ulaşarak sizin desteğinizle yolumuza devam ediyoruz.

Dopdolu içeriğimiz ve taze haberlerimizle sizin gür sesiniz olmayı sürdürüyoruz.

 
f

Adding a moments of
good reading, enjoy now!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam egestas a enim in convallis. Curabitur condimentum, arcu nec.

TOP

Kuyumcu & Mücevherat Dergisi